Czy internetowe testy słuchu są wiarygodne?

Słuch to jeden z pięciu zmysłów. Ma on ogromne znaczenie dla komfortowego i wygodnego życia. Nie ma wątpliwości, że słuch powinno się regularnie sprawdzać, by móc w porę zdiagnozować problemy z nim. W ostatnich latach dość popularne są testy, które można wykonać przez internet, czyli bez wychodzenia z domu. Czy ich wyniki są wiarygodne? Czy można im wierzyć?

 

Zależy od wykonania

Internetowy test słuchu zawsze należy wykonywać zgodnie z instrukcjami. Trzeba trzymać się ich bardzo dokładnie, bo w przeciwnym wypadku wynik testu nie może być uznany za wiarygodny. To bardzo ważne. Najprostszy test polega na tym, by włączyć głośniki i oddalić się od komputera na wskazaną odległość. Następnie w ramach testu zostanie odtworzone nagranie składające się ze słów wypowiadanych w różnej głośności. Zadaniem osoby testowanej jest powtórzenie ich. Jeśli powtórzy je prawidłowo, to nie ma problemów ze słuchem. Jeśli jednak osoba badana będzie przekręcała słowa, zgadywała je albo po prostu ich nie usłyszy, to znak, że konieczna jest wizyta u specjalisty. Trzeba więc na ten moment założyć, że internetowy test słuchu może być wiarygodny, ale tylko wtedy, gdy zostanie on wykonany w sposób prawidłowy. Ustawienie się w odległości o krok mniejszej niż wskazana, może sprawić, że otrzymany wynik będzie przekłamany. Oznacza to, że bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może uśpić czujność i sprawić, że problemy ze słuchem zostaną przeoczone.

 

Bezpieczniej u specjalisty

Internetowy test słuchu powinno się wykonywać jako pierwszy krok w samodzielnej diagnostyce. Trzeba jednak pamiętać, że jego wyniki nigdy nie będą tak wiarygodne, jak wyniki badania słuchu przeprowadzonego przez specjalistę. Podobnie jest z badaniem wzroku przez internet. Można je wykonać, ale wynik takiego badania nie będzie wystarczający jako podstawa do dobrania okularów. Testy internetowe odbywają się według ustalonego schematu. Nie zmieni się on tylko dlatego, że osoba badana nie zrozumiała zadania albo nie była jeszcze gotowa. Zdarza się też, że wynik testu jest na tyle zły, iż specjalista od razu przeprowadzi kolejne badania, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie wstępnego wyniku. Dzięki temu jest się też o krok bliżej postawienia diagnozy oraz podjęcia decyzji o wdrożeniu właściwego leczenia. Żaden test internetowy nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem. 

W internecie? Tylko dla osób, które wiedzą jak

Mówiąc o kłopotach ze słuchem, należy pamiętać, że bardzo często dotykają one osób starszych, które nie zawsze dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, by samodzielnie przeprowadzić test słuchu. W ich wypadku rozwiązania online mogą okazać się bezużyteczne. W związku z tym dla nich taki test po prostu nie jest rozwiązaniem, więc trzeba mieć świadomość, że takie osoby i tak będą musiały pofatygować się do specjalisty po to, by uzyskać wiarygodny wynik badania. Nie ma w tym nic złego, bo podczas takiej wizyty często można od razu dobrać aparat słuchowy albo poprawić regulację urządzenia aktualnie używanego.