Praca zdalna wymaga przygotowania nie tylko pod kątem odpowiedniego nastawienia i znalezienia przestrzeni do pracy, ale również w zakresie wyboru dobrej jakości krzesła oraz biurka do pracy. O ile wykonywanie obowiązków na służbowym laptopie ustawionym przy kuchennym stole być może będzie odpowiednim rozwiązaniem jeśli będziesz pracować w domu dzień czy dwa – zdecydowanie nie jest to dobra opcja na dłuższą metę.

Dlaczego ergonomiczne stanowisko pracy ma tak duże znaczenie?

Nieodpowiednio dobrane krzesło i biurko mogą nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Najbardziej podstawową, którą odnotujesz u siebie już w pierwszych dniach wykonywania obowiązków służbowych z domu – będzie zdecydowany spadek poziomu skupienia. Gdy jest Ci niewygodnie, wciąż się poprawiasz w krześle, a źle dopasowane biurko sprawia, że ręce są nienaturalnie opuszczone lub uniesione. Zazwyczaj nieodpowiednia wysokość biurka sprawia, że optymalne ustawienie monitora również nie jest możliwe, a co za tym idzie – odcinek szyjny kręgosłupa również jest narażony na uszkodzenia.

Na dłuższą metę praca zdalna w nieodpowiednich warunkach może niestety prowadzić do zwyrodnień kostno-stawowych, głównie w obrębie kręgosłupa. Te z kolei oznaczają duży ból, a w podeszłym wieku – mogą prowadzić nawet do trudności w poruszaniu się. Dlatego też dobór odpowiedniego krzesła i biurka ma kluczowe znaczenie dla Twojej wygody, ale również bezpieczeństwa.

Jak wybrać odpowiednie biurko i krzesło?

Dobór optymalnego, ergonomicznego krzesła i biurka jest na szczęście dość prosty. Pod uwagę musisz wziąć kilka kwestii: materiał, z którego wykonano krzesło i jego kształt, a w przypadku obydwu tych elementów wyposażenia – zwróć uwagę na to, czy dają one możliwość regulacji. Każdy z nas jest nieco inny i nawet dwie osoby o identycznym wzroście i zbliżonej masie ciała mogą różnić się zdecydowanie jeśli chodzi o posturę. Dlatego też najlepiej jest wybierać biurka i krzesła, które dają możliwość regulacji jak największej ilości elementów.

Jeśli chodzi o biurko – powinno Ci zależeć w szczególności na możliwości jego opuszczenia i podniesienia. Ewentualne ruchy w innych kierunkach są opcjonalne, jednak przy standardowej pracy przed komputerem raczej nie będziesz ich potrzebować. 

W przypadku krzesła kwestia jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim powinno zależeć Ci na tym, by oferowało ono możliwość regulacji, jednak duże znaczenie ma również kształt krzesła. Powinno ono być tak wyprofilowane, aby dolna część oparcia oferowała odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Szerokie podłokietniki będą oznaczać możliwość wygodnego i stabilnego podparcia rąk, a co za tym idzie – uchronią Cię przed bólami i drętwieniem.

Ile to kosztuje?

Dobrej jakości krzesła i biurka wiążą się ze sporym wydatkiem, choć ostateczna kwota będzie w pełni uzależniona od wielu czynników. Wygoda podczas pracy nie jest jednak czymś, na czym warto oszczędzać. Jeśli aktualnie nie masz wystarczających środków na zakup dobrego, ergonomicznego krzesła i biurka – szybkie kredyty online mogą okazać się świetnym rozwiązaniem.