Jeśli masz syna i córkę, ale tylko jeden pokój, w którym mogą mieszkać, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób poradzić sobie z taką niedogodnością. Podczas gdy zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby dzieci miały własną przestrzeń, wiemy doskonale, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej zorganizować pokój dla dwojga dzieci odmiennych płci.

Rozdziel pokój na pół

Pierwszym z rozwiązań, które może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku nieco starszych dzieci, które uczęszczają do początkowych klas szkoły podstawowej, jest rozdzielenie pokoju na pół. Zasada jest bardzo prosta: każde z dzieci uzyskuje własną część pomieszczenia, która jest urządzona zgodnie z jego gustem, a środek jest mniej lub bardziej symbolicznie zaznaczony, na przykład za pomocą mebli. 

Ta opcja jest zdecydowanie bardziej kosztowna od drugiego rozwiązania, które proponujemy, jednak zapewnia dzieciom minimum prywatności. Zakup dwóch łóżek, osobnych biurek i zaaranżowanie „ścianki działowej” na przykład w postaci regaliku może być dość kosztowne, dlatego sprawdź najlepsze pożyczki osobiste. Przy niewysokich kosztach pożyczki możesz stworzyć dla dzieci świetną przestrzeń do nauki, a także zabawy.

Rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli dysponujesz nieco większym pokojem. Jeśli jednak pomieszczenie jest nieduże, warto zdecydować się na drugą z przedstawionych przez nas opcji.

Stwórz neutralne wnętrze dla obojga

Drugim rozwiązaniem, które będzie dobrym wyjściem dla dzieci w zbliżonym wieku, raczej przedszkolnym niż szkolnym, jest przygotowanie im wspólnego pokoju bez jego rozdzielania na części. To także doskonała opcja wówczas, gdy pokój jest zbyt mały, by po jego podzieleniu zapewnić komfort obydwojgu mieszkańcom.

Urządzając takie pomieszczenie, postaw na neutralne kolory. Jeśli jego lokatorzy są już na tyle duzi, by wyrazić swoje preferencje, możecie również wspólnie wybrać tapety, kolor ścian czy mebli oraz dodatki. To sprawi, że dzieci będą czuły się dobrze w swojej przestrzeni, a przy tym pozwoli uniknąć sporów o elementy wystroju w późniejszym czasie.

W takich pokojach świetnie sprawdzają się łóżka piętrowe, a także wspólne biurka i przestrzeń do zabaw. W miarę możliwości zapewnij dzieciom osobne szafy: wraz z biegiem lat, każde z nich będzie czuło się coraz mniej komfortowo, gdy brat lub siostra zobaczy na przykład bieliznę czy skrzętnie skrywany pamiętnik. Najlepsze pożyczki osobiste pomogą sfinansować cały plan!

Pamiętaj, że to nie rozwiązanie na zawsze

Weź pod uwagę, że wspólny pokój dla brata i siostry nie jest najlepszym rozwiązaniem na całe Wasze wspólne życie. Pomijając już kwestię potrzeby prywatności każdego człowieka, w wieku nastoletnim każde z Twoich dzieci będzie borykać się z własnymi, odmiennymi problemami, a brat czy siostra zerkający na to z drugiej części pokoju, może potęgować frustrację. W miarę możliwości, postaraj się zadbać o to, by każde z nich prędzej czy później uzyskało własny, nawet bardzo skromny kącik do spędzania czasu w domu w komfortowych warunkach.