Efekty nauki w dużej mierze zależą od tego, jakie ku temu warunki zapewnimy naszemu dziecku. Dlatego tak ważne jest, aby pokój ucznia sprzyjał zarówno koncentracji podczas odrabiania lekcji, jak również był miejscem wypoczynku i zabawy. Dziś podpowiemy, jak urządzić pokój dla ucznia, który spełni te cele.

Podział przestrzeni na strefy funkcyjne

Zanim rozpoczniemy prace nad aranżacją pokoju, warto zaplanować w niej 3 podstawowe strefy związane z trybem życia dziecka:

  • Nauki
  • Odpoczynku
  • Zabawy

Taki podział sprawi, że dziecko będzie mogło realizować swoje potrzeby w sposób efektywny, bez zbędnych zakłóceń. Nie oznacza to oczywiście, że musimy oddzielić takie strefy ścianką – wystarczy bowiem symboliczny podział, który będzie czytelny dla dziecka.

Strefa nauki

Szczególną uwagę należy poświęcić strefie nauki, która musi być tak przemyślana, aby dziecko miało zapewniony należyty spokój, ciszę i wygodę. Powinna ona znajdować się z dala od potencjalnych źródeł hałasu takich jak dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń (dlatego dobrze jest wydzielić ją jak najdalej od drzwi). Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie tej strefy w pobliżu okna, dzięki czemu dziecko będzie mogło korzystać z naturalnego źródła światła w ciągu dnia.

W strefie nauki obowiązkowo musi znaleźć się biurko oraz wygodny, ergonomiczny fotel z regulacją wysokości, oparcia oraz podłokietników, dzięki czemu dziecko będzie mogło dopasować mebel do swojego wzrostu. Na biurku powinna znaleźć się lampka, która zapewni odpowiedni dostęp światła po zmroku.

Warto również zadbać o to, aby na linii wzroku dziecka siedzącego przy biurku nie znajdowały się przedmioty, które mogą go rozpraszać podczas nauki. Unikajmy zbędnych dekoracji czy wielokolorowych elementów, które nie sprzyjają koncentracji.

 

Strefa odpoczynku

Kolejna strefa, którą należy zaaranżować, przeznaczona jest do wypoczynku dziecka i snu. Powinna znajdować się w najciemniejszym kącie pokoju, najlepiej z dala od okna. W strefie tej, oprócz łóżka, powinna znaleźć się niewielka szafka nocna z lampką. Można również umieścić w tej strefie wygodny puf lub fotel, aby dziecko mogło zrelaksować się w przerwie w nauce, słuchając muzyki lub czytając książkę.

 

Strefa zabawy

Ulubioną strefą w pokoju dziecka zawsze będzie ta dedykowana zabawie. Powinna ona być zaaranżowana zgodnie z jego potrzebami, dlatego zaprośmy malucha do pomocy w planowaniu tego miejsca. Razem wybierzmy kolor i wzór wykładziny, pamiętając o tym, aby zapewniała ona dobrą przyczepność i była antypoślizgowa. W strefie zabawy powinien znaleźć się mały, lekki stolik z taboretem, przy którym dziecko będzie mogło się bawić lub wykonywać prace plastyczne. Nie może również zabraknąć kosza i regału na zabawki, tablicy oraz innych gadżetów, które mogą przydać się podczas zabawy.

Aranżacja pokoju dla ucznia wymaga dobrego planu, ale również odpowiedniego budżetu. Jeśli zamierzamy wyposażyć taki pokój od A do Z, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 3.000-5.000 zł. Jeśli chwilowo brakuje nam wystarczających środków na sfinansowanie takiej inwestycji, pomocne mogą być szybkie pożyczki online, które pozwolą zdobyć brakującą kwotę. Pamiętajmy tylko o tym, aby spłacić zobowiązanie w terminie. Dzięki temu unikniemy stresu związanego z ewentualnymi kosztami odsetkowymi.