Każdy właściciel auta zdaje sobie sprawę z wysokich kosztów utrzymania samochodu. W grę wchodzi nie tylko ubezpieczenie i koszty paliwa, ale przede wszystkim koszty napraw i wymiany części. Awarie zdarzają się nawet w najlepszej marki samochodach i zużywanie się części jest normalnym procesem podczas użytkowania samochodu. Jakie awarie kosztują nas najwięcej? Oto 5 najbardziej kosztownych napraw, jakie mogą spotkać każdego kierowcę.

 

Zerwany pasek rozrządu

Awaria ta najczęściej spotyka auta z tak zwanymi awaryjnymi silnikami. Podczas takiej awarii tłok może wejść w kolizję z zaworami, co może spowodować pogięcie zaworów a w najgorszym wypadku może doszczętnie zniszczyć silnik. Koszty takiej naprawy w dużej mierze zależą od wielkości zniszczeń i modelu auta. Może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

 

Koło dwumasowe

To awaria, która spotyka kierowców diesla. Objawami tej awarii jest przede wszystkim stukanie podczas rozruchu auta oraz drgania i stukanie podczas zmiany biegów. Za awarię odpowiedzialny jest tłumik drgań. Jego uszkodzenie może wystąpić już po kilkudziesięciu tysiącach przejechanych kilometrów, a wymiana tylko tego elementu jest niemożliwa. Dwumasowe koło zamachowe wymienia się w całości. Naraża to właściciela na duże koszty. W zależności od modelu auta oraz silnika samo koło kosztuje od 1500 do 6000 zł. Dodatkowymi kosztami jest koszt wymiany sprzęgła i robocizna.

 

Turbosprężarka

Turbosprężarka to urządzenie, które pozwala wtłoczyć do cylindra silnika dużo więcej powietrza, niż silniki wolnossące. Pozwala to podać większą ilość paliwa w jednym cyklu pracy a zarazem uzyskać większą moc. Do objawów wskazujących na zużywanie się tego elementu silnika należy wysokie zużycie oleju, niebieskawy dym i spadek mocy silnika. Wymiana turbosprężarki może kosztować nawet do 2000 zł.

 

Wtryskiwacze

Wtryskiwacze to skomplikowane podzespoły. W zależności od konstrukcji ich naprawa może okazać się niemożliwa. Objawy takiej awarii mogą być różne. Najczęściej jest to utrudniony rozruch, nierówna praca silnika, dymienie na czarno lub nieoczekiwane, samoczynne gaśnięcie. Przywrócenie wtryskiwaczy do stanu użytkowania może kosztować od 200 zł, w przypadku starszych i najprostszych modeli. W najgorszym wypadku za wymianę wtryskiwaczy zapłacimy nawet do 3000 zł.

 

Elektronika

Komputery, które sterują pracą silnika nie ulegają awariom zbyt często. Jeżeli jednak już tak się stanie, koszty naprawy są z reguły bardzo wysokie. Nowe sterowniki do silnika mogą kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

 

Awarie auta zawsze są niemiłym zaskoczeniem. O ile nie są to bardzo kosztowne naprawy, jesteśmy w stanie delikatnie naruszyć domowy budżet. Co natomiast jeśli naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy? Rozwiązaniem mogą się okazać szybkie pożyczki przez internet. Pieniądze trafiają do nas szybko i bez zbędnych formalności. Czas ma bardzo duże znaczenie w przypadku naprawy auta, ponieważ musimy przecież czymś się poruszać. Internetowe szybkie pożyczki to idealne rozwiązanie w przypadku nieoczekiwanej awarii auta.