Kupowanie na raty zyskujące w ostatnich latach popularność stało się już codziennością. Z możliwości rozłożenia ceny na raty możemy skorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Postępowanie przy udzielaniu rat we wszystkich sklepach wygląda podobnie, różni się ono głównie kredytodawcą. Zazwyczaj wymagane jest nasze oświadczenie słowne lub pisemne bądź dokument potwierdzający, iż posiadamy stałe źródło dochodów.

Społeczeństwo coraz chętniej korzysta z zakupu na raty, jednak warto się zastanowić kiedy nam się to opłaci. Oto kilka najczęstszych przykładów.

 

Nie jesteś w posiadaniu całej kwoty w chwili zakupu

Jak wiadomo, rzeczy martwe bywają złośliwe, więc Twoja pralka czy lodówka postanowią się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Może się okazać, że nie posiadasz wolnej kwoty, którą mógłbyś przeznaczyć na ten zakup. Na szczęście, większość sklepów umożliwia zakup na raty, więc jesteś w stanie jeszcze tego samego dnia iść i kupić nowy sprzęt. Zakupy na raty świetnie opłacą się w kryzysowej sytuacji.

Polecamy również artykuł: Pożyczka online, czyli jak zdobyć pieniądze bez wychodzenia z domu

 

Kupując towar na raty 0% zapłacisz za niego taniej z powodu inflacji

 

Weźmy pod uwagę, że kupujesz produkt, a jego cena rozkłada się na 20 równych rat. Każda rata wynosi 100 zł, zaś koszty i odsetki raty 0%. Z powodu inflacji dzisiejsze sto złotych będzie miało większą siłę nabywczą niż ta sama kwota za półtora roku. Tym samym, gdybyś dziś miał wydać całą kwotę na produkt zapłaciłbyś w przeliczeniu więcej niż po rozłożeniu na raty.

 

Budujesz historię kredytową i dobry zapis w BIK

Spłacając raty regularnie czy nawet nadpłacając je stwarzasz o sobie dobrą opinię jako potencjalny przyszły kredytobiorca. Jest to bardzo ważna zaleta zakupów na raty, jeżeli w przyszłości zamierzasz starać się np. o kredyt hipoteczny. Spłacając regularnie raty pracujesz równocześnie na swoją wiarygodność.

 

Trafiła się okazja!

Wiele razy zdarza się, że dostrzeżemy super przecenę produktu, który by nam się przydał. Zakup pod wpływem emocji mógłby solidnie nadszarpnąć nasz budżet, jednak szkoda, aby taka okazja przeszła nam koło nosa. Również w tym przypadku bardzo przydadzą się zakupy na raty, dzięki którym nasz domowy budżet nie ucierpi tak bardzo.

 

Powyższe przykłady pokazują, że zakupy na raty potrafią być zbawienne, jednak korzystając z tej możliwości powinniśmy zachować czujność. Wielu kredytodawców stara się ukryć koszty kredytu lub sprzedać dodatkowe ubezpieczenie. Warto dokładnie zapoznać się z umową rozłożenia na raty, aby na tym zyskać, a nie stracić. Mimo wszystko, rozsądnie dokonany zakup na raty z pewnością się opłaci.