To właśnie umowa o udzielenie pożyczki jest dla nas wiążąca w momencie, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Do tego dokumentu zazwyczaj odwołujemy się w momencie pojawienia się różnego rodzaju kwestii spornych. Na co powinniśmy wobec tego zwrócić uwagę już na etapie jej zawierania oprócz tak oczywistych kwestii, jak dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy?

 

Zawsze warto jest mieć wszystko na piśmie

 

Jeśli chcemy ustrzec się w przyszłości problemów wynikających z zaciągniętego zobowiązania – warto dopilnować, aby wszystkie istotne kwestie zostały spisane w ramach umowy z pożyczkodawcą, bez względu na to, czy pieniądze pożyczamy od osoby prywatnej czy instytucji.  Dzięki temu mamy wszystko czarno na białym, co może pomóc nam w momencie różnego rodzaju kwestii spornych. Dlatego też – pomimo faktu, że zapewne nie lubimy zbyt wielu formalności – niezależnie od kwoty zaciągniętego zadłużenia, warto taki dokument mieć. Warto też zwrócić uwagę, aby w umowie zawarta została informacja o możliwości odstąpienia od niej w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia, gdyż każdy pożyczkobiorca ma takie prawo, które powinno być respektowane.

 

Ile pożyczamy, a ile będziemy musieli oddać?

 

To jedna z najistotniejszych kwestii. Umowa powinna szczegółowo opisywać tę kwestię, a więc pożyczaną kwotę, a także oprocentowanie pożyczki oraz prowizję, jaką pobiera pożyczkodawca. Ważną wartością jest poziom RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, a także wyszczególnienie, jaka będzie całościowa kwota do zapłaty w ramach udzielanej pożyczki. Jeśli pożyczka będzie spłacana w ratach, powinna zostać określona ich wysokość, a także terminy spłaty poszczególnych rat. Dokładne określenie tych kwot nie powinno pozostawiać żadnych wątpliwości, co do tego ile nas będzie kosztowała pożyczka oraz ile musimy oddać. Kolejną istotną rzeczą jest też umieszczenie w umowie innych opłat, jeśli instytucja finansowa, z której usług korzystamy,  takie nalicza – np. kwoty opłaty przygotowawczej. Jeszcze istotniejsze jest wskazanie kar umownych za przekroczenie terminu spłaty zadłużenia, których także powinniśmy być świadomi, jeśli takie zostały przewidziane.

 

Ważne terminy

 

Umowa o udzielenie pożyczki powinna zawierać datę jej zawarcia, a także wyszczególnione, ważne terminy związane z pożyczką, a więc przede wszystkim termin jej zwrotu. Umowa może także zawierać informację o tym, czy zadłużenie można częściowo lub też całkowicie spłacić przed obowiązującym terminem, jeśli pożyczkobiorca będzie miał taką możliwość.

 

Sprawdź również préstamos personales rápidos por internet