Jest mnóstwo osób, które potrzebują pieniędzy, a w banku spotkała ich niemiła niespodzianka, jaką jest odmowa przyznania kredytu. Jak temu zaradzić…

Sytuacje, na podstawie których bank odmawia udzielenia pożyczki, są różne. Jednym z najczęściej spotykanych problemów, obok braku odpowiedniej umowy o pracę oraz niewystarczających zarobków, jest negatywna historia kredytowa lub jej całkowity brak.

 

Wszystkie kredyty, które kiedykolwiek zaciągnęliśmy i raty, które spłaciliśmy albo spłacamy, zapisane są w tzw. BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej). BIK to system międzybankowy, w którym odnotowane jest, ile pożyczyliśmy, ile spłaciliśmy i najważniejsze – czy robiliśmy to bezproblemowo i w terminie.

Przy staraniach o kredyt informacje te są bardzo dokładnie sprawdzane.

Osoba, która nigdy nie miała żadnego kredytu ani nie kupowała nic na raty, jest dla instytucji finansowych niewiarygodnym klientem. Bank nie ma w tym momencie żadnych informacji na temat spłacanych zobowiązań, dlatego też może nie wyrazić zgody na pożyczenie pieniędzy z obawy o to, iż może mieć problem z odzyskaniem wierzytelności. To samo dzieje się, jeśli historia kredytowa jest negatywna.

 

Pozytywna historia w BIK

 

Jeśli chcemy, aby bank udzielił nam kredytu, warto postarać się o pozytywną historię w BIK.

Jeśli w ogóle nie figurujemy w Biurze Informacji Kredytowej, powinniśmy jak najszybciej udać się do sklepu i przy zakupie postarać się o rozłożenie płatności w czasie. Nie musimy brać sprzętu na długie lata, nawet dwie raty to już coś! Historia w BIK-u tworzy się również, jeśli używamy i spłacamy kartę kredytową, mamy lub kiedykolwiek mieliśmy kredyt hipoteczny, studencki, odnawialny, pracowniczy, a nawet jeśli jesteśmy poręczycielem (dlatego trzeba mieć pewność, że osoba, której kredyt poręczamy, będzie go spłacać).

Powinniśmy zadbać o to, aby zawsze wszystko płacić na czas, ponieważ takiej historii nie da się w żaden sposób wymazać.

 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

 

Oprócz pozytywnej historii w BIK należy zadbać o to, aby nie widnieć na liście w KRD — Krajowym Rejestrze Dłużników. Jakiekolwiek nieopłacone zobowiązania mogą nam skutecznie zablokować dostęp do kredytu czy pożyczki.

Nie powinniśmy również składać za dużo zapytań kredytowych w tym samym czasie, ponieważ to również jest odnotowywane w BIK-u.

Aby zwiększyć szansę na udzielenie kredytu, powinniśmy także zrezygnować z karty kredytowej lub zmniejszyć jej limit. W przeciwnym razie bank może wziąć to pod uwagę jako zobowiązanie, które możemy w każdej chwili zaciągnąć, a to zmniejszy naszą zdolność kredytową.

Niestety głównym czynnikiem branym przez bank pod uwagę jest umową, jaką zawarliśmy z pracodawcą, dlatego warto postarać się o umowę o pracę.

Jeśli pomimo spełnienia wszystkich warunków bank nadal nie chce pożyczyć nam pieniędzy warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu ze współkredytobiorcą.