Pożyczka jest popularnym produktem, dzięki któremu można szybko rozwiązać swoje chwilowe problemy finansowe. Należy jednak pamiętać o tym, aby pożyczać zawsze tyle, ile jesteśmy w stanie spłacić. Niniejszy artykuł to poradnik dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak pożyczać pieniądze z głową, aby nie wpaść w tzw. spiralę pożyczkową.

 

Wybór najlepszej pożyczki

 

Na rynku jest bardzo wiele firm, które oferują swoim klientom atrakcyjne pożyczki, dlatego też wybranie tej najlepszej może być sporym wyzwaniem. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby korzystać zawsze z usług renomowanych firm pożyczkowych, które mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami klientów. Unikać należy mało znanych firm, które na rynku działają od niedawna lub spotkaliśmy się z nieprzychylną oceną na ich temat. W ten sposób można ograniczyć ryzyko zaciągnięcia niekorzystnej pożyczki lub zawarcia umowy z nierzetelną i niewiarygodną firmą.

Sprawdź również: może zainteresuje Cię pożyczka przez internet?

 

Dobre praktyki

 

Najlepsza pożyczka to taka, którą będzie można w wygodny i komfortowy sposób spłacić. W każdej umowie jest wyznaczony termin spłaty pożyczki, dlatego też w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Nie przestrzegając zapisów w umowie bardzo szybko wypracujemy sobie złą historię kredytową, przez co obniżona zostanie nasza zdolność kredytowa. Warto sprawdzić także, czy w zapiskach w umowie nie ma żadnych informacji o dodatkowych opłatach. Mowa tutaj przede wszystkim o prowizjach od udzielenia pożyczki.

 

Pamiętajmy o RRSO

 

Przy niektórych umowach oprocentowanie pożyczonej kwoty może być nieco inne, niż mogłoby to nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby nie dać się oszukać, zawsze należy zwracać uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To właśnie RRSO informuje nas o rzeczywistych kosztach pożyczki. Posługując się tym parametrem będzie można błyskawicznie porównać dostępne na rynku pożyczki i wybrać tę najlepszą.

 

Cenne wskazówki

 

Niektóre umowy mogą być dość skomplikowane i niejasne dla zwykłych pożyczkobiorców, dlatego też wszelkie niejasności warto wyjaśnić z konsultantem albo doradcą finansowym. Warto dopasować także okres spłaty do swoich możliwości finansowych. Dłuższy okres spłaty co prawda generuje wyższe koszty, ale dla wielu osób jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Na samym końcu warto wspomnieć i o tym, że przy problemach ze spłatą pożyczki, można poprosić pożyczkodawcę o wydłużenie czasu spłaty bez naliczania dodatkowych kosztów. Dobre firmy pożyczkowe często idą na rękę swoim klientom, dlatego też mogą renegocjować zapiski umowy.