Letni okres sprzyja wakacyjnym wyjazdom poza obręb najbliższej okolicy. Nie da się ukryć, że odpoczynku potrzebują zarówno dzieci, jak i dorośli. Co jednak robić, kiedy portfel świeci pustkami, a nie ma czasu na odłożenie kilku tysięcy złotych na zagraniczną wycieczkę? Dzięki dobremu zaplanowaniu wczasy nie muszą być kosztowne.

Planowanie to podstawa sukcesu

Prędzej czy później będzie trzeba podjąć decyzję o tym, dokąd jechać i co zobaczyć. Oczywiście najwygodniejszym wyborem jest skorzystanie z ofert biur turystycznych, dzięki którym nie trzeba skupiać się na szukaniu noclegów, punktów zabytkowych. Ekonomiczne wakacje wykluczają jednak pójście na łatwiznę. Najtańszym kierunkiem będzie zwiedzanie Polski. Trzeba podjąć decyzję na temat celu podróży. Bardzo klimatycznym regionem jest wschodnia Polska. Jest tu tanio, a jednocześnie można łatwo dotrzeć dzięki dobrym połączeniom kolejowym i autobusowym. Zakupując bilety we wcześniejszym terminie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ich wartości, co przekłada się na całkiem pokaźną sumkę. Rodziny wielodzietne mogą także popytać o dodatkowe zniżki. Wielu przewoźników oferuje także darmowe przejazdy dla najmłodszych poniżej czwartego roku życia.

 

Wakacje z kalkulatorem w ręku

Poza transportem dużą część zasobów przeznaczonych na wycieczkę pochłaniają noclegi. Najtańszą opcją jest skorzystanie z hosteli. Dla niektórych osób sypianie w jednym pokoju z wieloma obcymi ludźmi jest co najmniej niekomfortowe, jednakże jadąc przynajmniej we czworo można starać się o pokój czteroosobowy. Alternatywą jest wyjazd na łono natury i spanie w namiotach. Jest to szczególnie interesujące kiedy jedzie się na Mazury. Nieco droższym wyjściem jest wynajem domku, chociaż z pewnością jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Na miejscu wypoczynkowym warto zapoznać się z miejscowymi atrakcjami. Bardzo wiele muzeów oferuje darmowy wstęp dla seniorów i najmłodszych dzieci, a dzieciaki i studenci mogą wchodzić z biletami ulgowymi.

 

A może pożyczyć pieniądze?

Ogólnie pożyczanie nie jest najlepszym pomysłem na życie, jednak czasami można zaszaleć i zdecydować się na krótkoterminową pożyczkę. Pożyczka na wakacje powinna jednak być stosunkowo niska i powinno się mieć pewność, że jej spłata nie będzie sprawiać problemu w najbliższych miesiącach. Warto przeanalizować oferty różnych firm zajmujących się oferowaniem krótkoterminowych kredytów, i wybrać tą najniżej oprocentowaną, a najlepiej bezpłatną. Trzeba mieć na uwadze także to, że korzystanie z firm o niejasnym pochodzeniu jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się wieloma problemami. Z tego powodu warto zawierać umowy wyłącznie z renomowanymi i sprawdzonymi kredytodawcami, których można odnaleźć w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. 

 

Zaplanowanie tanich wakacji może wydawać się skomplikowane, ale jest całkowicie realne. Wystarczy zająć się planowaniem i rezerwacją miejsc wcześniej, aby móc cieszyć się wymarzonym wypoczynkiem całą rodziną. Wbrew pozorom wspólne wakacje nie muszą kosztować majątek.