Jedzenie na mieście czy w domu? Każdy kiedyś zastanawiał się, ile kosztuje jedzenie zrobione w domu, a ile jedzenie na mieście.  Warto się przyjrzeć obu opcjom i wskazać różnice między nimi.

 

Jedzenie na mieście

 

Dużo ludzi, którzy pracują w korporacjach lub dojeżdżają na studia, jada na mieście. Najczęściej jedzenie na mieście wiąże się z większymi kosztami, jednak z drugiej strony, oszczędza to sporo czasu, co może okazać się korzystne dla osób pracujących, na przykład nad projektami w rozliczeniu godzinowym.

 

Jedzenie typu fast food

 

Pracując w centrum miasta, najłatwiej znaleźć w pobliżu fast food czyli m.in. McDonald’s, pizzerię, kebab bar czy jedzenie na telefon ( które zyskuje coraz większą popularność). Zestaw na śniadanie w McDonaldzie będzie kosztował około 15 zł, podobną cenę zapłacimy za, na  przykład kebab, natomiast już na zestaw w KFC wydamy około 30zł.

Trochę drożej wyjdzie jedzenie na telefon, ponieważ jeszcze trzeba doliczyć koszt transportu, chyba, że koszt zamówienia przekracza limit dla darmowej dostawy. Łącznie  w ciągu jednego dnia, za śniadanie i obiad na mieście zapłacimy więc około 30-40zł.

 

Bary mleczne

 

Jeżeli na śniadanie kupimy 2 kanapki lub serek z bułką w sklepie po drodze do pracy czy na studia, wydamy na to około 6 zł.

Zjadając zaś domowy posiłek w barze mlecznym to np. za schabowy z surówką i ziemniakami zapłacimy około 12 zł.  Jest to zdecydowanie tańsza i zdrowsza wersja niż fast food.

Licząc łącznie wydamy około 20 zł  za dzień.

 

Pan Kanapka

 

W wielu firmach pojawia się tzw. Pan Kanapka, który sprzedaje kanapki i sałatki. Jest to super opcja kiedy, zapomnieliśmy śniadania lub w drodze do pracy nie mieliśmy możliwości zakupu drugiego śniadania. Cena kanapki oczywiście w zależności od rozmiaru kosztuje od 3 do około 7 zł.

Jeżeli zjemy taką kanapkę i na śniadanie i na obiad, wówczas zamkniemy się w kwocie około 15 zł dziennie.

 

Gotowe posiłki, ale ze sklepu

 

Obecni w supermarketach można kupić gotowy posiłek do podgrzania w mikrofalówce. Oprócz wyrobów garmażeryjnych na półkach pojawiają się również zupy czy dania bardziej wysublimowane, jak na przyklad zestaw sushi. Za posiłek zapłacimy od 10 zł do 30zł.

 

Jedzenie z domu na ciepło

 

Jeżeli chcielibyśmy zjeść w pracy 2 posiłki na ciepło, które podgrzejemy w firmowej mikrofalówce to mamy kilka opcji do wyboru. Na śniadanie może być mleko z płatkami ( koszt około 7 zł za 3 dni), albo omlety ( około 3 zł). Koszt samego śniadania jest niewielki – około 3 zł.

Jeśli chodzi o obiad, cena jest już bardziej zróżnicowana. Jednak w przypadku posiłków gotowanych najczęściej wybiera się te, które łatwo i szybko można przygotować, np. makaron lub ryż plus mięso i jakaś surówka – koszt około 6 zł. Łączny dzienny koszt wyniesie nas około 10 zł.

 

Jedzenie z domu na zimno

 

Jedzenie na zimno to przede wszystkim kanapki z bułki, bagietki czy chleba.  Cena kanapki przygotowanej w domu to około 2,5 zł. Jak zrobimy takie cztery, to łączny koszt dzienny wyniesie około 10 zł.

 

Zarówno stołowanie się na mieście, jak i w domu, ma swoje plusy i minusy. Jedząc poza domem musimy liczyć się z większymi kosztami, jednak zaoszczędzimy wówczas sporo czasu na przygotowywanie posiłków. Tę opcję docenią osoby bardzo aktywne zawodowo, dla których każda godzina jest niemal na wagę złota. Posiłki przygotowywane w domu to z pewnością rozwiązanie dla osób, które stawiają na oszczędne gospodarowanie budżetem i jednocześnie mają czas na samodzielne przyrządzanie dań.