Kuchnia jest kluczowym miejscem w domu i jej funkcjonalność jest niezwykle istotna. Odpowiednio dobrane meble i sprzęt AGD pozwolą na swobodne korzystanie z tej części domu, dzięki czemu przygotowywanie posiłków będzie prostsze i przyjemniejsze, a sprzątanie po nich mniej uciążliwe.

Projekt first

W pierwszej kolejności należy ocenić, czy układ nowych mebli pozostanie taki sam, jak stary – jeśli nie, należy się zastanowić i dokładnie zaplanować nowe rozmieszczenie mebli i całego sprzętu AGD – może to jednak wymagać dokonania ewentualnych zmian w instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej.

 

Jeżeli projekt kuchni wykona się samemu, ten koszt nam odpada – często sklepy budowlane proponują darmowy projekt w zamian za zakup mebli kuchennych właśnie u nich.

 

Ściany i podłogi

Koszt 1m2 waha się od 15 zł wzwyż. Skuwanie starych płytek to koszt około 30-40 zł, a położenie nowych, w zależności od wagi, wielkości i rodzaju płytek – średnio 50 zł. Zakładając cenę płytek 50 zł, daje to koszt kompleksowej wymiany ścian i podłóg przez fachowców w granicach 140 zł za 1m2. Jeżeli stare płytki zostaną tylko zagruntowane i na taką powierzchnię zostaną położone nowe, to koszt zmniejszy się o jakieś 25 zł.

 

Instalacje

Przed ostatecznym ułożeniem płytek, ale już po skuciu starych warto zająć się wymianą starej instalacji elektrycznej – często nowy projekt kuchni wymaga zmiany miejsca gniazdek. Kolejną kwestią są wyjścia wentylacyjne i kominowe – jeśli zostało zmienione miejsce zawieszenia okapu to należy tak rozbudować dojście do komina, aby okap mógł działać wydajniej. Ostatnią ważną kwestią jest oszacowanie i ewentualne przeniesienie odpływu i dopływu wody do zmywarki czy też zlewozmywaka.

 

Zabudowa

Istnieje kilka wyjść dotyczących zakupu nowych mebli do kuchni. Pierwszym z nich jest zakup gotowych zestawów dostępnych w sklepach meblowych – to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, ale ma swoje minusy. Jednym z nich jest brak indywidualnego dopasowania do przestrzeni kuchni. Kuchnię taką można dostać nawet za 200 zł za metr bieżący kuchni. Kuchnia na wymiar będzie znacznie droższa, ale dopasowana idealnie – jej koszt może wynieść nawet 1500 zł za mb.

Trzeba pamiętać również o stole  – przynajmniej 200 zł za niewielki, dwuosobowy – oraz o krzesłach po 50 zł za sztukę.

 

AGD

W kuchni powinna się znaleźć lodówka – średnio 1500 zł, zlewozmywak z dobrym kranem ok. 400 zł, piekarnik do 1500 zł, płyta indykcyjna już od 800 zł, okap w granicach 500 zł, mikrofalówka już za 300 zł. Pozostały, drobny sprzęt typu czajnik elektryczny, toster, czy mikser można dostać w granicach kilkudziesięciu złotych.

 

Pełny koszt

Koszt remontu kuchni w bloku o powierzchni 5m2, z ciągiem kuchennym o długości 2mb i pełnym zestawem AGD zapłaci się średnio od 5000 zł w przypadku kuchni z gotowych zestawów do 8000-9000 zł w przypadku zabudowy na wymiar. Są to oczywiście ceny przybliżone.